HAKKIMIZDA

Alışılmış hızlı moda kalıplarının dışında, ürün odaklı, az adetli ve lokal üretimi benimseyerek yola çıkan Kiru, 2018 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Şahsımızın ismi websitesinde yer alan tüm sözleşmelerde adı geçen Zahide Oylum Altuncuoğlu’dur. Kiru, kendisinin hiç geçmeyen sırt ağrısı ve gözbebeğidir. 

Üretim ve Atölye Süreci

Kiru’nun kıyafet üretiminin tüm aşamaları İstanbul’da, Çağlayan ve Kağıthane’de bulunan kalıp ve üretim atölyelerinde gerçekleşmektedir. Ürün bazlı olarak gereken nakış ve baskı gibi ara işlemler ise üretim sürecinin aksamaması ve verimliliği adına yakın işletmelerde yapılmaktadır.

Kumaş ve Aksesuar Tedariği

Az adetli üretim politikamızı kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; her yeni üründen bir seferde maksimum 1 top kumaş kullanılacak şekilde üretim yapıyoruz. Bu sayede sektörün artığı diye tabir edebileceğimiz deadstock kumaşları koleksiyona dahil edebildiğimiz gibi gereğinden fazla üretimi de engellemeyi hedeflemekteyiz. Kullanılan kumaşların çok büyük bir kısmı İstanbul’dan tedarik edilirken, bir kısmı da zaman zaman Bursa’dan gelmektedir. Üretim adetlerimizi düşük tutmamız sebebiyle İstanbul’un neredeyse her yerindeki perakende kumaşçılarla da çalışmaktayız. 

Aksesuar tedariğinde üretim adedine göre; kocaman düğmecilerden, geleneksel tuhafiyecilere ve kırtasiyelere kadar “senin ne istediğini anladım ben” diyerek bize yardımcı olup, tüm çekmecelerini karıştırmamıza izin veren herkesle çalışmaktayız :)

Takı Üretim Süreci

Takı koleksiyonunda ağırlıklı olarak Kapalı Çarşı’da yer alan usta ve atölyelerle çalışıyoruz. Malzeme tedariği ise Çemberlitaş, Eminönü ve Kadıköy’de bulunan aksesuarcılardan sağlanmakta. Pirinçten hikayeler serimiz ise tamamen el tezgahında ve siparişe göre elde kesilerek hazırlanır. Üretim sürecinde kullanılan tüm madenlerin (pirinç ve gümüş) kalanları (hurda) eritilerek yeniden kullanıma sokulmaktadır.

Sipariş Süreci

Kiru’nun benimsediği misyonlardan biri “hızlı moda” kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte unutulan geleneksel alışveriş deneyimini hatırlatmak. Aldığınız ürün size özel olarak yapılmamış bile olsa alışveriş deneyiminizin genelinin size özel olması bizim için çok önemli. Siparişinizle birlikte gelen tüm süprizlerin nedeni budur :)

Hazır Giyim’in aslında o kadar da hazır olmadığını, üretilen en basit ürüne bile bir sürü kişinin elinin ve fikrinin değdiğini anlatmak derdindeyiz. Süreçte yer alan  herkesin emeğinin karşılığını zamanında ve olması gerektiği gibi aldığı bir tedarik zinciri ise Kiru’nun en büyük varolma nedeni. Her şeyin fazla fazla, renk renk, seri seri üretildiği günümüzde bizimle çalışmayı kabul eden tüm tedarikçilerimize teşekkürümüz sonsuz. Eğer buraya kadar okuduysanız gerçekten tanıştığımıza çok memnun olduğumuzu belirtmek isteriz, görüşmek üzere !